Niektoré zdravotnícke organizácie a odborníci tvrdia, že bezpečná dávka alkoholu je nula. Tento prístup vychádza z toho, že konzumácia alkoholu môže mať škodlivé účinky aj pri nízkych dávkach a neexistuje úplne bezpečná úroveň jeho užívania.
Vplyv alkoholu na proces chudnutia
- Kalorická hodnota: Alkohol je vysoko kalorický. Obsahuje 7 kalórií na gram, čo je viac než sacharidy a bielkoviny (obidva majú 4 kalórie na gram) a menej než tuky (9 kalórií na gram). To znamená, že konzumácia alkoholu môže prispievať k vysokému príjmu energie aj bez toho, že by ste jedli sladkosti.
- Metabolizmus: Telo metabolizuje alkohol ako prvé, čo znamená, že všetky ostatné kalórie, ktoré konzumujete, sa môžu ukladať ako tuk. Keď pijete alkohol, vaše telo ho chce prednostne zmetabolizovať, čo môže spomaliť spaľovanie tukov a sacharidov (preto sa na oslavách, grilovačkách a dovolenkách priberá najrýchlejšie).
- Hormóny: Alkohol môže ovplyvniť hormóny, ktoré regulujú hlad a sýtosť. Môže zvýšiť hladinu hormónu ghrelínu (hormón hladu), čo môže viesť k neustálemu hladu a prejedaniu (hlavne na druhý deň).
- Pohyb: Alkohol potláča kvalitu spánku a spôsobuje únavu nasledujúci deň, máte tak menší výdaj.
- Nutričná hodnota: Väčšina alkoholických nápojov nemá žiadnu nutričnú hodnotu. To znamená, že poskytujú kalórie bez akýchkoľvek výživných látok (ani kvôli resveratrolu nemusíte piť červené víno, pretože účinná dávka sa nachádza až v 2,5 l vína)
- Voľby jedla: Konzumácia alkoholu môže tiež ovplyvniť vaše rozhodnutia týkajúce sa jedla. Počas a po pití môžete byť menej disciplinovaní a viac naklonení konzumovať nezdravé jedlá a zobkať.
Ako minimalizovať negatívny vplyv alkoholu pri chudnutí
- Konzumujte alkohol len príležitostne. Nenormalizujte si každý deň pohárik vína, už takáto dávka môže negatívne pôsobiť na pečeň a bunky.
- Vyberajte si nápoje s nižšou kalorickou hodnotou, ako je víno skombinované s minerálkou, ľahké pivo.
- Vyhýbajte sa sladeným nápojom, ako sú limonády, ovocné džúsy a sladké sirupy, ktoré pridávajú zbytočné kalórie.
- Pred pitím alkoholu jedzte zdravé jedlo s vysokým obsahom bielkovín a vlákniny, aby ste znížili pravdepodobnosť prejedania sa.
- Pite dostatok vody pred, počas a po konzumácii alkoholu, aby ste predišli dehydratácii a znížili riziko prejedania sa.
V čom sa nachádza 10 g čistého alkoholu?
10 g je maximálna odporúčaná dávka podľa WHO.
- 30 ml tvrdých liehovín
- 100 ml vína
- 400 ml svetlého piva
- 300 ml tmavého piva
Koľko energie obsahujú alkoholické nápoje?
- 40 ml tvrdého alkoholu obsahuje približne od 100 do 110 kcal
- 150 ml vína obsahuje 120 kcal
- 330 ml svetlého piva obsahuje 130 kcal
- 200 ml Margerity obsahuje 168 kalórií
- 200 ml Piňa colady obsahuje 245 kalórií
- 200 ml Mojita obsahuje 242 kalórií
- 150 ml Ginu s tonicom obsahuje 150 kcal
Koľko kalórií sme schopní prijať s alkoholom?
- 1 pivo / pohár suchého vína / 1 – 2 panáky tvrdého alkoholu znamená príjem asi 150–250 kcal, čo zodpovedá napríklad 1 kaiserke obloženej šunkou.
- 2 – 3 pivá /2 – 3 poháre /vína ALEBO 3 – 4 panáky tvrdého alkoholu znamená príjem asi 400–500 kcal, čo zodpovedá jednej obedovej porcii.
- 5 pív /1,5 fľaše suchého vína /8 panákov tvrdého alkoholu znamená príjem asi 800–1100 kcal, čo zodpovedá jednej veľkej porcii talianskej pizze.
- 8 pív /2 fľaše suchého vína /12 panákov tvrdého alkoholu znamená príjem asi 1000–1600 kcal, čo už je pre mnohých za hranou 3/4 denného príjmu kalórií.
Negatíva spojené s alkoholom
Okrem priberania na váhe a zvyšovania chuti do jedla je alkohol zodpovedný za:
- Steatóza pečene - čo spôsobuje rozvrat metabolických funkcíí tela a sťažené chudnutie
- Dehydratáciu organizmu
- Znížená tvorba energie - únavové stavy a nechuť k cvičeniu
- Zhoršená regenerácia svalov
- Znižovanie hladín dôležitých hormónov - rastový hormón, testosterón, kortizol,..
- Oslabenie imunitného systému
- Rakovina prsníka, žalúdka a pažeráka
- Problémy so srdcom a cievami, vysoký tlak
- Rednutie kostí a problémy s plodnosťou
- Zníženie hladín vitamínov skupiny B, zinku, magnézia a ďalších dôležitých vitamínov a minerálov
Názory na konzumáciu alkoholu sú rôznorodé a hoci výskumy naznačujú, že mierna konzumácia alkoholu, najmä červeného vína, môže byť spojená s nižším rizikom srdcových chorôb, nie je to úplne tak. Tieto štúdie často poukazujú na prítomnosť antioxidantov, ako sú resveratrol a flavonoidy, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém. Tieto látky nájdeme v oveľa väčšom zastúpení v ovocí a zelenine a bez vedľajších účinkov v podobe poškodenia zdravia.
Dajte si radšej misku bobuľovín alebo červeného hrozna a nazdravie!