Radi sa porovnávame s inými krajinami, a platí to aj v jedle. Čo majú chutnejšie, čerstvejšie, zdravšie. Ktoré je to jedlo, ktoré oni majú a my nie. To, ktoré by aj nám mohlo dodať vitalitu, podporiť zdravie, či nebodaj pomohlo schudnúť pár kíl navyše. No aj my sa máme čím pochváliť! Nižšie v článku sa dočítate trendy Slovákov v stravovaní, ktoré by nám mohli závidieť napríklad aj Taliani. Viete, ktoré to sú?
Zažili ste talianske či francúzske raňajky? Biele pečivo s džemom či sladké keksíky a kapučíno. No veru nič moc. Sladké jedlá, plné pridaných cukrov nie sú zo zdravotného hľadiska, ani z hľadiska pocitu sýtosti a dlhodobej energie tým najlepším riešením.
No naše slané raňajky s kvalitným chlebíkom, syrom či šunkou, alebo s vajíčkom a so zeleninou sú celkom iná káva. Sýti sme po nich dlhšie a naša hladina cukru nekolíše tak prudko ako po sladkostiach. To je ideálne pre výkon, pre zdravie, aj pri chudnutí.
U nás je dobrým zvykom jedávať polievky. K obedu, alebo aj na večeru. U nás sa varia polievky od výmyslu sveta – kapustová, mrkvová, špenátová, kelová či vývar. No nie je to tak v každej krajine.
Na juhu Európy dostanete k obedu polievku skutočne málokedy. A ak, tak si môžete vybrať zväčša len zeleninovú či paradajkovú. Polievky sú skvelé, zahrejú nás a pripravia trávenie na hutnejšie hlavné jedlo. Zároveň sú plné zeleniny a na veľký objem majú len málo kalórií. Možno aj vám po návrate z dovolenky chýba najmä dobrá domáca polievka, je to tak?
O zdraví čreva a probiotických baktériách sa hovorí stále viac. Práve kvasené jedlá a kyslomliečne výrobky sú to, čo ich do tela prináša a podporuje tak naše zdravie. Dnes je moderné jesť rôzne druhy kvasených potravín zo zahraničia ako kimchi, miso či ďalšie.
No tie naše nie sú o nič horšie. Bryndza, kvašáky aj naša obľúbená kyslá kapusta je plná probiotických baktérií a poznáme z nich recepty na 100 spôsobov. Ideálne je však jesť ich bez tepelnej úpravy.
Aj s týmto dobrým zvykom to v niektorých krajinách ide dolu vodou a ľudia majú radšej polotovary ako domáce varené jedlá. Platí to napríklad v Anglicku, kde sa aj známy kuchár Jamie Olivier snaží propagovať domáce varenie a nalákať ľudí na jednoduché varenie.
U nás varíme doma radi a ide nám to. Tak nech nám to zostane! Len v domácom jedle vieme, čo jeme. Polotovary a hotové jedlá často obsahujú veľa tukov, cukrov, či stabilizátory, farbivá či iné pridané látky pre lepší vzhľad, chuť a trvanlivosť. A tie jesť predsa len nechceme
Záhradkárčenie u nás stále fičí a mnoho ľudí sa mu rado venuje. Veď čo je lepšie ako doma vypestovaná paradajka! Na záhradkárčenie máme dobrú klímu, dostatok miesta aj know-how.
Práca v záhrade upokojuje myseľ a je istou formou meditácie. Záhradkárčenie je tak skvelou aktivitou pre telo aj dušu.
A dokonca, zlepšuje sa aj ponuka jedál v reštauráciách, a to nielen v mestách. Aj v mestečkách, v dedinách a na horách dnes dostanete v reštaurácii šalát, či mäso na prírodno. Prípadne sa dá dohodnúť na príprave niečoho pre vás na mieru.
Možno netreba byť vždy tak kritický, pretože pochváliť sa dá aj to, čo máme doma.
Článok vyšiel v októbrovom čísle SME Ženy.