Plánujete detox? Chcete odľahčiť a očistiť svoj organizmus? A je nám "detox" vlastne treba?
Detoxom sa nazýva spôsob stravovania, ktorého cieľom je zbaviť telo toxínov. Možných režimov je nespočetne veľa, niektoré vyžadujú kúpené detoxikačné zmesy, pri iných stačí vylúčiť stravu a prijímať len tekutiny a ovocné či zeleninové šťavy, a mnoho iných. Sú buď pôstom, alebo dokonca hladovkou.
Menej drastické pôsty môžu byť prospešné, pretože odbremenia trávenie.
Je možné pri nich cítiť príval energie, zlepšenie nálady a schudnúť pri nich aj pár kíl. Pri drastickejších, dlhšie trvajúcich hladovkách však ide o rizikovejší proces, kedy môže prísť k dehydratácii, či acidóze, čo sú pre zdravie nepriaznivé stavy. Mali by byť konzultované s lekárom a kontrolované.
Či ale tieto procedúry spĺňajú svoj cieľ, a to „detoxikovať“ organizmus, je veľmi otázne. Treba vedieť, že náš organizmus sa detoxikuje stále a kontinuálne sám pomocou orgánov ako je pečeň, obličky, koža, či v rámci tráviaceho traktu.
Rôzne očistné kúry môžu byť pre telo prínosné a môžu priniesť krátkodobý lepší pocit či úbytok na váhe. Môžu byť prípadne reštartom, začiatkom dlhodobého zdravého životného štýlu. Bez dlhodobej starostlivosti o zdravie nás ale samé osebe nespasia.
Detoxikácia nie je však to, za čo ju považujeme a ako je dnes marketingovo prezentovaná.
Detoxikácia v pravom slova zmysle znamená zbavenie sa toxínov, ako je alkohol, drogy či iné látky, ktoré telo poškodzujú. Ak sa ich chceme zbaviť, sú na to potrebné lieky či medicínske zákroky.
Toxíny sú teda látky, ktorých účinok na organizmus môže byť skutočne smrteľný. Toxínmi sa ale bežne, no nesprávne, označujú aj látky, ktoré vznikajú pri metabolizme nášho tela.
Keďže náš organizmus sa nemôže spoľahnúť na našu nezodpovednosť, má geneticky zakódované samoregulačné mechanizmy. Vďaka nim sa tieto „toxíny“, respektíve látky metabolizmu, z tela kontinuálne vylučujú pomocou detoxikačných orgánov.
Ak ale niektorý z týchto orgánov prestane správne fungovať, nastáva narušenie homeostázy, rovnováhy vnútorného prostredia, a škodliviny sa hromadia v tele. Vtedy môžu vznikať rôzne ochorenia. Zdravé telo ale s týmito škodlivinami dokáže bežne dobre poradiť.
K detoxikácii v pravom slova zmysle teda neprichádza pri obmedzení stravy, ale každodenne ju zabezpečujú naše orgány.
Ak sme zdraví, je teda detoxikácia jednoduchšia, ako by sme si mysleli, a jednoduchšia, ako prezentujú komerčné detoxikačné produkty.
"Omnoho účinnejší a zdravší ako prechodná „detoxikácia“ je dlhodobý zdravý režim. Pre svoje zdravie teda urobíme podstatne viac, ak budeme dlhodobo dodržiavať zásady racionálnej výživy."
Ak sa stravujeme racionálne, detoxikačné pôsty nepotrebujeme. A ak o stravu dlhodobo nedbáme, krátkodobý pôst v akomkoľvek ročnom období naše zdravotné problémy natrvalo nevyrieši.
No tak, ako na jar upratujeme dom či záhradu, môžeme upratať aj v našej kuchyni a stravovaní a vyhodiť z neho to, čo nám neprináša úžitok.
Aj pri krátkodobej zmene a obmedzení stravy sa môžeme cítiť lepšie. Dôvodom je vyprázdnenie čriev, úpravu črevnej peristaltiky, uvoľnenie zadržovaných tekutín a redukcia zopár kilogramov.
Vieme, že nadmerný prijem stravy a jej nesprávne zloženie pôsobí na telo „toxicky“. Jeho dôsledkom môže byť obezita, diabetes, ateroskleróza a podobne.
Omnoho účinnejší a zdravší ako prechodná „detoxikácia“ je dlhodobý zdravý režim. Pre svoje zdravie teda urobíme podstatne viac, ak budeme dlhodobo dodržiavať zásady racionálnej výživy.
To znamená jesť pestrú vyváženú stravu v optimálnom množstve s veľkým podielom zeleniny a ovocia, celozrnných výrobkov, s obsahom mliečnych výrobky, chudého mäsa, rýb a zdravých tukov, vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. Piť dostatok nesladených tekutín, obmedziť alkohol, nefajčiť, oddychovať a dobre spať.
Detoxikačné kúry nie ú vhodné pre malé deti, dospievajúcu mládež, tehotné ženy, dojčiace matky, starých ľudí a všetkých, ktorí majú zdravotné problémy, ako napríklad diabetes mellitus, kardiovaskulárne choroby, ochorenia obličiek, pečene, psychiatrické ochorenia a iné.
Najviac pre svoje zdravie urobíme, keď budeme počas celého roka žiť čo najzdravšie. Ak nejeme zdravo, čo najskôr by sme sa mali vrátiť k racionálnemu stravovaniu.