Najviac tukových buniek sa u človeka vytvorí v rannom veku, prevažne do 2 rokov. Neskôr je nárast tuku v tele zväčša spôsobený ukladaním tuku do už existujúcich tukových buniek. Kedy tuk komplikuje chudnutie?
Je zaujímavé, že tukové bunky majú takmer neobmedzenú schopnosť zväčšovať svoj objem. Vrstva podkožného tuku sa tak môže zväčšiť do rozmerov mnohonásobne vyšších ako je norma.
V tele človeka s optimálnou telesnou hmotnosťou sa nachádza asi 40 miliárd tukových buniek.
Zistilo sa, že ľudia, ktorí trpia ťažkou obezitou, majú až 100 miliárd tukových buniek.
Chudnutím sa počet tukových buniek v tele nezníži, zmenší sa iba ich objem, pretože časť tuku v bunke sa použije na energetickú spotrebu.
Podkožný tuk bol dlho vnímaný ako pasívny orgán s veľkou zásobou energie. Dnes je známe, že tukové tkanivo vyplavuje rôzne biologicky aktívne látky, čím ovplyvňuje metabolizmus v samotnom tukovom tkanive, ale aj v iných tkanivách nášho tela. Pôsobí ako endokrinný orgán, teda orgán s vnútorným vylučovaním.
Hormóny, ktoré sa tvoria v tukovom tkanive majú vplyv na metabolizmus, využitie energie, kontrolu hladu a sýtosti, ale aj na funkciu vnútorných orgánov. Nárast tuku negatívne ovplyvňuje termogenézu, tvorbu tepla v tele a celkový výdaj energie.
Každé zníženie tukových zásob tak zlepšuje fungovanie ľudského tela a podporuje aj samotné chudnutie.
Niektoré tukom produkované hormóny ovplyvňujú citlivosť tkanív k inzulínu a využitie energie v bunkách. Podporujú tiež tvorbu mastných kyselín v samotnom tukovom tkanive, čím podporujú nárast vlastného podkožného tuku a komplikujú chudnutie.
Výskumy v posledných rokoch objasnili, že množstvo chemickej energie, ktorou disponuje tukové tkanivo a jej metabolické vlastnosti, závisia nielen na celkovej energetickej bilancii, ale do veľkej miery aj od zloženia prijatej potravy.