Stravovacie návyky, ktoré sme si v priebehu života osvojili, majú obyčajne pevné a hlboké základy. Získavame ich spontánne, už ako deti.
Pri prechode na zdravšie stravovanie sa často potrebujeme ako prvé zbaviť návykov z detstva. Bráni nám pri chudnutí genetika, či domáca kuchyňa?
Po svojej rodine dedíme kuchyňu, recepty, stravovacie zvyklosti, preferencie potravín a obľubu rovnakých jedál a chutí.
Neskôr preberáme vzorce stravovacieho správania (teda kedy jesť, koľko jesť a čo jesť) aj zo spoločnosti, v ktorej žijeme.
Príjem jedla je obyčajne spojený so vznikom príjemných a pozitívnych pocitov. Tieto pocity ovplyvňujú priebeh samotného jedenia a naše stravovacie správanie. Môžu sa v nás zakoreniť tak hlboko, že ovplyvnia náš vzťah k jedlu a stravovaniu aj do budúcna.
Minulá skúsenosť spojená s prežívaním príjemných pocitov často ovplyvňuje naše stravovacie správanie a výber jedálnička viac ako naše vedomosti o zdravej výžive.
Staré návyky sa ťažko menia aj keď máme racionálne dôvody, pre ktoré chceme voliť zdravší spôsob stravovania.
Genetika samozrejme zohráva svoju rolu. Máme rôzne rozloženie podkožného tuku, niekto naberá svaly rýchlejšie iný pomalšie a podobne. Rovnako sa to týka priberania či chudnutia.
No tieto rozdiely nie sú v 95% ľudí tak veľké, aby bránili udržanie optimálnej váhy.
Podľa odborných zdrojov trpí s genetikou spojenou nadváhou či obezitou len do 5% ľudí. Drvivá väčšina ľudí s nadváhou a obezitou sa tak na genetiku vyhovoriť nemôže.
Ak máte pochybnosť, navštívte lekára a nechajte si urobiť potrebné testy.
Na to, aby bolo možné využiť pozitívny vplyv výživy na ľudské zdravie, je nevyhnutné osvojiť si nové vzorce stravovacieho správania nový prístup k jedlu a celkovo k jedeniu.
Správny manažment tejto zmeny je rozhodujúci pre dosiahnutie úspechu.
Vždy musí zohľadňovať váš konečný cieľ, potreby, možnosti. A dobré je vedieť, ako na to. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý rozhoduje o výsledku, je správne načasovanie plánovanej zmeny a jej postupnosť.
Vieme vám s tým poradiť a pomôcť.