Je vhodné cvičenie vo vyššom veku? Hovorí sa, že ak by existoval liek s rovnakými účinkami na zdravie ako má cvičenie, bol by to najpredávanejší liek na svete.
A: U seniorov je dôležité, aby nebol pohyb či šport nebezpečný a nehrozili zbytočné pády a úrazy.
Pravidelne cvičiť a zostať aktívny aj vo vyššom veku nie je dôležité len kvôli chudnutiu a udržiavaniu zdravej hmotnosti, ale najmä kvôli celkovému fyzickému a mentálnemu zdraviu.
Vo vyššom veku dochádza k zníženiu hustoty kostného tkaniva a k úbytku svalovej hmoty.
Menej sily, zhoršenie flexibility a rovnováhy spôsobuje obmedzenie pohyblivosti a zvyšuje riziko pádov a zlomenín a má súvis aj s predčasnými úmrtiami. Pravidelný pohyb je preto pre zdravie seniorov doslova nevyhnutnosťou. Vhodný je každý pohyb, ktorý človeka baví a rád ho robí pravidelne. U seniorov je dôležité, aby nebol pohyb či šport nebezpečný a nehrozili zbytočné pády a úrazy.
A: Chôdza je ideálny pohyb pre seniorov.
Pravidelná chôdza prospieva kardiovaskulárnemu systému a pevným kostiam. Ak sa bavíme o pravidelnosti, máme na mysli aspoň 30-40 minút svižnej chôdze denne. Výskumy preukázali, že seniori s rýchlejšou chôdzou (4-5km/hodinu) mali menšie riziko smrti, ako tí, ktorí chodili pomalšie (2-3km/hodinu).
Na udržanie svalovej a kostnej hmoty je vhodný aj silový tréning s primeranou záťažou. Pozor však na prílišnú a nevhodnú záťaž kĺbov. Výborný tréning celého tela je aj tancovanie a plávanie je skvelým pohybom aj pre seniorov, pretože nezaťažuje kĺby.
A: Hlavným benefitom termoterapie je uvoľnenie svalstva a zlepšenie prekrvenia. Pri vyššej teplote sa zrýchľuje bunkový metabolizmus. Termoterapiu preto nazývame aj akousi pasívnou rozcvičkou. Prináša aj úľavu unaveným svalom a zmierňuje bolesť, napríklad pri svalovici.
U nás v Komplimente cvičíme v špeciálne navrhnutých mechanoterapeutických ložkach. Cvičíme v ľahu, čím odľahčujeme pohybový aparát. Preto je rezistované cvičenie u nás vhodné aj pre klientov s rôznymi pohybovými obmedzeniami, po zranení, s nadváhou, slabšou kondíciou, ako pomocná liečba pri depresii a závažných chorobách, ale naopak aj pre športovcov na rozvoj koordinácie pohybu, formovanie postavy a pod.... ako špecializované, prípadne kompenzačné cvičenie vrcholových športovcov, kde je preukázané zlepšenie výsledkov.
Závažie v našich mechanoterapeutických lehátkach má cca 1,5 kg. Zaťaženie sa dá sa zvyšovať, ale aj znižovať podľa zručnosti klientov a ich cieľa.
Čím dosiahneme zvýšenie záťaže?