Isto viete, že cvičenie má pri chudnutí veľký význam a malo by byť súčasťou každého chudnutia. Je súčasťou úspešnej redukcie nadbytočných kíl, ale aj pri kontrole hmotnosti.
Dôležité je vybrať si vhodný pohyb a správne si zostaviť tréningový plán. Ako na to?
Aktívny pohyb pôsobí na naše telo, no i psychiku pozitívne. Vraví sa, že pohyb je život a nie nadarmo. Pohyb je 100 % súčasťou zdravého životného štýlu. Jeho nedostatok má vplyv na rozvoj mnohých civilizačných ochorení, od obezity po problémy s pohybovým aparátom.
Vďaka cvičeniu je možné skorigovať a vyformovať problematické telesné partie, dosiahnuť výraznú redukciu objemov, spevniť telo, zlepšiť kondíciu i náladu.
Cvičenie má povzbudzujúci vplyv na vyplavovanie hormónov a rozklad tuku.
Počas fyzickej záťaže sa zvyšuje požiadavka tela na energiu a zlepšuje sa oxidácia, teda rozklad tukov.
Zvýšená spotreba energie pretrváva aj po cvičení a trvá až dovtedy, kým sa telo opäť nedostane do bežného kľudového režimu.
Pre chudnutie je vhodné aeróbne či aeróbno-anaeróbne cvičenie, čiže telesný tréning v aeróbnej zóne tepovej frekvencie.
Pri takomto cvičení sa ako zdroj energie prednostne využívajú mastné kyseliny, čím sa podporuje chudnutie.
Ak chcete schudnúť, mali by ste sa počas cvičenia zadýchať a zapotiť a váš tep by sa oproti kľudovej hodnote mal zvýšiť o 30 až 40 tepov.
Pri chudnutí je optimálne cvičiť v redukčnej zóne aspoň 30 minút.
Ak po ukončení cvičenia cítite príjemnú únavu, s najväčšou pravdepodobnosťou ste cvičili správne, v aeróbnej - redukčnej zóne.
Pri chudnutí je rýchla chôdza, turistika, nordic walking, jogging, bicyklovanie, korčuľovanie. No aj kruhový tréning, tréning s vlastnou váhou či ľahkým závažím. Naopak posilňovanie s veľkými váhami, pilates či jóga nie sú prvou voľbou pohybu pri redukcii hmotnosti.
Pre ľudí s nadváhou a obezitou je vzhľadom k ich hmotnosti a nízkej telesnej zdatnosti najlepšie individuálne cvičenie v ľahu na podložke, ktoré nezaťažuje nosný a pohybový aparát.
Potrebné je cvičiť vždy, a to aj vtedy, keď vysoká telesná hmotnosť cvičenca pri pohybe obmedzuje a neumožní mu realizovať pohyb v celom rozsahu. Je vhodné vždy cvičiť pod odborným vedením skúseného trénera, pre predchádzanie zranení, preťaženia a podobne.