Naše telo má dobre a zdravo fungovať aj počas chudnutia. Preto je vyváženosť jedálnička v tomto čase kľúčová a jedlo musí obsahovať všetky potrebné živiny. Pozrime si základný prehľad diét, v čom sú rovnaké a v čom sa líšia?
Rozumné chudnutie si vyžaduje vyvážený príjem živín a dôležitých látok ktoré jednostranné diéty nemusia obsahovať. Keďže neexistuje potravina, ktorá obsahuje všetky živiny v optimálnom pomere, je potrebné, aby naša strava aj počas chudnutia bola pestrá a zároveň vyvážená.
Dodržiavanie monotematických diét, ako je napríklad vajíčková, ryžová, hroznová a iné diéty nie je dobrý štýl a nevedie k zdravému chudnutiu.
Pri príjme jedného druhu potraviny vzniká nebezpečenstvo deficitu dôležitých látok v organizme, čo môže ohroziť nielen dodržiavanie diéty ale aj optimálne fungovanie nášho tela a samotné chudnutie.
Jednostranné diéty nás zaťažujú aj psychicky. Obyčajne je iba otázkou času, kedy nám takáto strava prestane chutiť.
Výsledkom býva prerušenie diéty a ukončenie chudnutia.
Aj keď sa nám s pomocou takejto diéty môže niekedy podariť kilo – dve zhodiť, z dlhodobého hľadiska nemá jednostranná diéta význam. Nedosiahneme ňou zmenu životného štýlu.
Ak budeme chudnúť rozumne a pri diéte sa vyhneme extrémom, nebudeme konzumovať jeden druh potraviny alebo stravu s vysokou prevahou niektorej so základných živín (napríklad bielkovinová diéta, alebo keto diet), pravdepodobnosť, že v chudnutí zotrváme a cieľ, ktorý sme si dali aj dosiahneme, je veľmi vysoká.
Pravidelný príjem vyváženej stravy s dostatočným množstvom vlákniny a neenergetických tekutín, v menších porciách, päťkrát denne, zrýchli metabolizmus a zvýši tvorbu tepla v organizme a výdaj energie.
Telesné mechanizmy na podporu chudnutia sa pri takejto diéte naštartujú automaticky.
Pre rokom 2000 sa stalo populárnym chudnutie podľa zónovej diéty. „Otec“ zónovej diéty Dr. Sears tvrdí, že obmedzením príjmu sacharidov donútime telo aby čerpalo energiu z bielkovín a tukov.
Dostaneme tak náš organizmus do tzv. „zóny“, v ktorej podáva „ideálne výkony“ a je v najlepšej forme, akú nám vôbec umožňuje naša genetická výbava.
Základom tejto diéty je zníženie príjmu sacharidov na 40% a zvýšenie príjmu bielkovín na 30%. Tuky z celkového denného množstva energie tvoria 30%.
Na základe teórie zónovej diéty sa odporúča zvýšiť príjem bielkovín na úkor sacharidov a zo sacharidov konzumovať iba tie, ktoré majú najnižší glykemický index.
Počas diéty je dôležitá pravidelnosť príjmu potravy viackrát za deň v menšom množstve. Dôraz sa kladie aj na dostatočný príjem neenergetických tekutín.
Pre zvýšený obsah bielkovín zónová diéta pomerne dobre kontroluje pocit hladu a sýtosti. Prítomnosť tukov v strave robí jedlo lahodnejším a chutnejším, a to je aj dôvod, prečo je táto diéta všeobecne obľúbená.
Medzi pozitíva zónovej diéty patrí to, že dbá na pravidelný príjem stravy a dostatok tekutín. Dobrú toleranciu diéty zabezpečuje zastúpenie všetkých základných živín v strave.
Dlhodobé dodržiavanie zónovej diéty z dôvodu zvýšeného príjmu bielkovín je rizikové pre ľudí so zdravotnými obmedzeniami, ako je napríklad zvýšený krvný tlak, cukrovka, dna, ochorenia obličiek a iné. Relatívne vyšší príjem tukov ohrozuje zase ľudí so srdcovocievnymi ochoreniami.
Problémom zónovej diéty sú vo všeobecnosti rozdiely medzi teóriou zónovej diéty a praxou pri jej samotnej realizácii. Jedálničky zónovej diéty, hlavne pomer živín v jednotlivých receptoch, sú často v rozpore sa základnými princípmi samotnej diéty.
Princíp tejto diéty je v nekombinovaní potravín s rozdielnym časom trávenia a s rozdielnymi požiadavkami na kyslosť či zásaditosť tráviacich štiav. Konkrétne ide o potraviny zo živočíšnej a rastlinnej skupiny, resp. bielkoviny a sacharidy.
Podľa delenej stravy je pre chudnutie dôležité aj to, aby sa potraviny zo živočíšnej skupiny kombinovali len so zeleninou. Potraviny z rastlinnej skupiny je dovolené kombinovať so zeleninou a tiež aj ovocím, ale nikdy nie súčasne.
Pozor si nemusíme dávať iba na potraviny z neutrálnej skupiny, tie môžeme kombinovať so všetkými.
Delená strava odporúča striedať dni s prevažne sacharidovými potravinami a dni bielkovinové.
Rizikom je v tomto prípade nevyvážený denný príjem základných živín. V niektorých dňoch prevláda príjem bielkovín a tukov, inokedy príjem sacharidov.
Pre mnohých ľudí, hlavne pre tých, ktorí sú pracovne a spoločensky aktívni, je náročné kontrolovať kombináciu potravín a zabezpečiť striedanie bielkovinových a sacharidových dní.
Diéta neberie ohľad na prirodzenú potrebu príjmu živín a individuálnu chuť na jedlo. Neposkytuje možnosť voľby a prispôsobenia si jedálnička aktuálnym okolnostiam a možnostiam. Preto nie je vhodná napríklad pre diabetikov a ľudí trpiacimi srdcovocievnymi ochoreniami.
Dobré skúsenosti s chudnutím a diétou podľa delenej stravy majú niektorí hlavne preto, že pri dodržiavaní tejto diéty sa začnú stravovať pravidelne, kontrolujú svoj jedálniček a tým aj denný príjem energie.
Ak sa oproti predchádzajúcemu stravovaniu zníži príjem energie, chudnutie a zníženie hmotnosti je prirodzeným dôsledkom negatívnej energetickej bilancie a nie delenia potravín.
Väčšina diét na chudnutie má jedno spoločné. Snažia sa dokázať, obyčajne s odvolaním sa na „vedecké odhalenia“, že objavený princíp diéty a príjem určitých druhov potravín je univerzálnym riešením redukcie nadváhy a úspešného chudnutia. Porovnajte sami.
Známa diéta s vysokým príjmom živočíšnych bielkovín a tukov. Doporučenými potravinami sú mäso, mlieko, vajcia, čokoláda, olivový olej a mliečne výrobky. Zakazuje konzumáciu sacharidov ako je ryža, pečivo z bielej múky, zemiaky, cukor, med, niektoré druhy ovocia a sladkú zeleninu.
Diéta je nevyvážená. V jedálničku prevažujú bielkoviny a tuky, obsahuje minimum sacharidov. Neohraničuje množstvo prijatej energie. Nadmerne zaťažuje obličky z dôvodu vysokého príjmu bielkovín. Príjem hlavne živočíšnych tukov zvyšuje riziko vzniku hyperlipidémie ( vysoký obsah tukov v krvi). V žiadnom prípade by ju nemali dodržiavať ľudia so srdcovocievnym ochorením.
Nie je vhodne dodržiavať túto diétu dlhodobo.
Opak Atkinsovej diéty. Trvá na nízkom prijímaní tukov, veľkom príjme ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, strukovín a sójových produktov v čo najčistejšej forme. Vyraďuje mäso, cukry a alkohol.
Patrí k diétam jednostranne obmedzujúcim jednu zo živín a je rovnako nevyvážená. Existuje pri nej riziko nedostatočného príjmu esenciálnych aminokyselín a mastných kyselín. V strave chýbajú takzvané ochranné tuky 3-omega polynenasýté mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú mäse morských rýb. Nadmerný príjem strukovín môže vyvolať zažívacie problémy a nadmerný príjem vlákniny deficit minerálnych látok.
Diéta je postavená na počítaní bodov, ktoré sú priradené ku každému jedlu alebo potravine. Bodový počet vychádza z množstva kalórií obsiahnutých v jedle a z množstva a pomeru tukov a vlákniny.
Počas diéty je možné jesť v podstate všetko na čo máte chuť. Dôležité je neprekročiť stanovené množstvo bodov na deň.
Diéta sa zameriava hlavne na kontrolu príjmu energie bez ohľadu na výživovú hodnotu stravy. Nevýhodou je hlavne, že nesmeruje k zmene stravovacích návykov a nenaučí chudnúceho rozpoznávať výživovo kvalitné potraviny.
Táto diéta sa prísne riadi glykemickým indexom (GI). Odporúča konzumovať hlavne potraviny s nízkym GI do 50.
Zakazuje príjem sacharidových potravín z vyšším GI ako napríklad ryžu, cestoviny, chlieb, rafinované cukry, zemiaky a ovocné šťavy. Zároveň zdôrazňuje potrebu prijímať vo zvýšenej miere antioxidanty a tuky, napríklad oriešky, olivový olej a ryby.
Táto diéta je miernejšou alternatívou Atkinsonovej diéty. Príliš nízky príjem sacharidov môže byť dôvodom vzniku hypoglykémie čo sa môže prejaviť bolesťami hlavy, únavou, nervozitou, neschopnosťou sústrediť sa, studeným potom, trasením rúk, nízkej telesnej výkonnosti.
Jej negatíve dôsledky sa prejavujú hlavne pri fyzickej námahe a preto nie je vhodná pre ľudí, ktorí vykonávajú fyzicky náročnú prácu alebo pravidelne športujú.
Vychádza z predpokladu, že tepelná úprava stravy, ako je varenie, dusenie, pečenie, grilovanie a ďalšie, ničí jej výživnú hodnotu a znehodnocuje v potrave prítomné enzýmy.
Táto diéta svojim odporúčaním nedovoľuje jesť mäso, vajíčka, mliečne výrobky a iné potraviny, ktoré pred konzumáciou vyžadujú tepelnú úpravu.
V mnohých prípadoch je pre dobrú stráviteľnosť potravín a minimalizáciu takzv. antinutritívnych látok v potravinách potrebná ich tepelná úprava vopred. Sú to napr: obiloviny, strukoviny, hluboviny, huby a iné.
Táto diéta tak vedie k nevyváženému príjmu jednotlivých živín, komplikuje výživu a vytvára zbytočné obmedzenia.
Základom tejto diéty je princíp rôznorodosti krvných skupín a tvrdenie, že pre príslušníkov určitej krvnej skupiny existujú potraviny, ktoré ich telu prospievajú a naopak, tie, ktoré mu škodia a spôsobujú obezitu.
To znamená, že ak rôzny ľudia jedia rovnaké potraviny, jedni priberajú a iní chudnú.
Diéta nie je podložená exaktnými vedeckými dôkazmi.
Redukciu hmotnosti, ktorú jej dodržiavaním ľudia dosiahnu je založená hlavne na kontrolovanom príjme odporučených potravín, čoho dôsledkom je celkové zníženie príjmu energie.
Rozumné plánovanie jedálnička a odolávanie nekontrolovanému jedeniu nám umožní dostať pocit hladu a sýtosti pevne pod kontrolu. Pri dodržiavaní rozumnej redukčnej diéty nevznikajú žiadne negatívne pocity, obyčajne je dobre tolerovaná a má vysokú úspešnosť