Ktoré potraviny nás v lete ochladia a ktoré naopak rozhorúčia? Najmä východná medicína rozdeľuje potraviny na tie, ktoré vytvárajú v tele teplo či naopak chlad. A je to tak, správny výber potravín nám môže pomôcť cítiť sa sviežejšie a mať viac energie aj v horúčavách. Viete, ako sa schladiť aj vďaka jedlu?
Horúce počasie je pre telo záťaž, preto by sme ho mohli pre náš lepší pocit jedlom osviežiť a „neprekúriť“.
Štúdia, ktorá sa zaoberala „chladnými“ a „hrejivými“ potravinami identifikovala, že chladivý účinok na telo majú potraviny s dostatkom kyseliny listovej a vitamínmi skupiny B, najmä B12 a B6 a potraviny s dostatkom vody, vlákniny či horčíka.
Naopak bielkoviny, tuky a sacharidy, ktoré sú v potravinách nositeľom kalórií, ale aj železo, zinok či selén mali na telo „hrejivý“ účinok.
Z čoho si vyskladať „chladivý“ jedálniček?
Ako by teda mala vyzerať naša strava počas horúcich dní? Čo zapojiť do jedálnička a čo naopak vynechať?
ÁNO
Jedzte potraviny, ktoré majú menej kalórií. Pretože uvoľňovaním energie z jedla vzniká teplo. Pre schladenie sú preto vhodné potraviny, ktoré majú veľký objem a málo kalórií. Sem patrí zelenina a ovocie, chudé mäso či nízkotučné kyslomliečne výrobky.
Jedzte menšie porcie. Aj veľká porcia nízkokalorického jedla môže mať veľa energie a vo finále nás rozhorúčiť. Preto sa v lete neprejedajte, ale zvoľte menšie porcie viac krát za deň.
Jedzte potraviny s veľkým obsahom vody. Je to najmä zelenina a ovocie – uhorky, paradajky či melóny.
Ovocie namiesto sladkostí. Obsahuje veľa vody a žiaden tuk }nehovor9me o avokáde či olivách). Vyberajte si menej sladké druhy, bobuľové ovocie, kiwi či citrusy, ktoré majú chladivý efekt.
Jedzte chudé mäso a mliečne výrobky. Obsahujú vitamíny skupiny B a sú zdrojom bielkovín.
Jedzte potraviny s obsahom kyseliny listovej. Je to najmä zelená listová zelenina, ružičkový kel, orechy, hrášok, ale aj pečienka, cestoviny, ryža či iné obilniny.
Pite veľa vody a minerálky, najmä s obsahom horčíka. Hydratácia je dôležitá a v lete to platí dvojnásobne. Paradoxne, voda sa zadržiava pri nedostatočnom pitnom režime. V lete sa viac potíme, preto strácame z tela aj viac minerálnych látok. Tie môžeme dopĺňať minerálkami, ideálne do 0,75 dcl denne.
Vymeňte kávu za zelený. Káva patrí do skupiny „hrejivých“ potravín, zatiaľ čo zelený čaj je „chladivý“. Výhodou čajov v lete je to, že aj keď nie sú celkom studené, nevadí to. Na rozdiel od teplej vody či minerálky.
Používajte mätu. Do nápojov aj po šalátov. Pepermint má chladivé účinky.
NIE
Vyhnite sa mastným a vyprážaným jedlám. Ani do šalátov nepoužívajte príliš veľa oleja. Tuk trávenie spomaľuje a zaťažuje.
Neprejedajte sa. Veľa kalórií spôsobuje uvoľnenie veľkého množstva energie, ktorá nás poriadne zohreje. A to práve nechceme.
Používajte menej štipľavého korenia. Chilli, cesnak, čierne korenie, zázvor, ale aj škorica podporujú v tele tvorbu tepla.
Pite menej alkoholu. Dehydruje a vytvára v tele teplo, najmä ten viac percentný.
Menej soľte. Soľ zadržiava v tele vodu, čo nie je príjemné.
Mediteránska strava môže byť!
V stredomorí na juhu Európy sú na horúce počasie zvyknutí. Preto je aj pôvodná mediteránska strava postavená tak, aby telo dobre živila, no nezaťažovala a neprekurovala.
Hlavnú rolu tu zohráva zelenina, ovocie, celozrnné výrobky, kvalitné oleje namiesto živočíšnych tukov, orechy a semená. To dopĺňajú mliečne výrobky, vajcia, biele mäso a ryby. Červené mäso a cukor sú ponechané na špeciálne príležitosti a jedia sa málo. Pitný režim tvorí najmä voda a občas deci červeného vína.
No pri stredomorskej strave nejde len o jedlo. Dôležitý je aj celkový spôsob života s dostatkom pohybu na čerstvom vzduchu, dostatkom odpočinku a dostatkom času stráveného v kruhu rodiny a priateľov.
A práve tento bod je veľmi dôležitý! Komunita a pocit spolupatričnosti je skutočne liečivý veľmi prospieva našej psychike i celkovému zdraviu.