Chcete sa zorientovať v potravinách a jesť zdravšie? Začnite čítať ich zloženie a výživové hodnoty. Ako na to?
Na obaloch potravín vždy nájdete informáciu o zložení potraviny. Základné pravidlo je, že čím menej ingrediencií potravina obsahuje, najmä typu arómy či stabilizátory, tým je menej spracovaná. Kto má chuť, môže si naštudovať aj jednotlivé označenia typu E, či iných látok.
Súčasťou zdravého stravovania by mali byť najmä nespracované, či primárne spracované potraviny, čo je napríklad mlieko, syry či chlieb. Naopak by v ňom nemali byť ultraspracované potraviny typu napolitánky, sladené nápoje, mrazené hotové jedlá a podobne.
V rámci zdravého stravovania si teda vyberajte čo najmenej spracované potraviny s čo najmenším počtom látok, ktorých názvom nerozumiete. Pozrite si napríklad zloženie obyčajného dopekaného pečiva v obchode. Má asi 8 riadkov. Ideálny je skôr chlieb z pekárne, či z obchodu, ktorý obsahuje len základné zložky.
Potraviny obsahujú základné makroživny sacharidy, tuky, bielkoviny a vlákninu. Každá makroživina má svoju úlohu v metabolizme, a preto by sme nemali žiadnu z nich vyradiť z jedálnička.
Dôležité je aj sledovanie energetickej a výživovej hodnoty potravín. Máme skúsenosť, že ľudia si tieto údaje o potravinách zväčša nepozerajú. Preto sa často krát nechajú pomýliť reklamou a za zdravé či diétne pokladajú vysoko energetické potraviny.
Na etikete je vždy uvedená celková energia v kilokalóriách či kilojouloch. 4,2 kJ = 1 kcal. Potravina obsahujúca 420 kJ má teda 100 kcal.
Ako si vyberáte napríklad jogurty? Všímate si jeho obsah tuku, bielkovín či cukru?
Poďme sa pozrieť ako si napríklad vybrať ten správny jogurt.
Výživové údaje smotanového jogurtu na 100g
Energia | 511 kJ/ 122 kcal |
Tuky | 10,5 g |
z toho nasýtené MK | 6,6 g |
Sacharidy | 4,2 g |
z toho cukry | 4,2 g |
Bielkoviny | 3,0 g |
Soľ | 0,1 g |
Smotanový jogurt = 511kJ/122 kcal (podobne je na tom smotana na varenie 10%, či kyslá smotana)
Grécky jogurt 0% = 241 kJ/ 57 kcal (podobnú energiu má skyr, či odtučnený tvaroh)
Smotanový a niektoré grécke jogurty majú až 10 g tuku na 100 g, čo je 3x viac ako biely jogurt 3% a až o 100% tuku viac ako grécky jogurt 0%. Tuk je nositeľom energie a možno s ním chcete šetriť.
Obsahuje až 4x viac bielkovín ako sladký smotanový jogurt. Viac bielkovín chceme, sú dôležitou zložkou stravy, ktorú bežne prijímame v nedostatočnom množstve.
Sladký ovocný jogurt ich obsahuje 12 g na 100g, čo je až 4x viac ako biely jogurt.
Denný odporúčaný limit jednoduchých cukrov je 25 - 50 g.
„Dobrým riešením je teda kúpiť si biely jogurt nesmotanový a doma si ho dochutiť, napríklad ovocím. Ušetríte zbytočný cukor, tuk a kalórie.“
Podobne si môžete všímať a porovnávať energiu a výživové hodnoty syrov, údenín, pečiva či iných potravín. Postupne sa naučíte, ktoré potraviny sú zdrojom bielkovín či vlákniny, sú to tie ideálne, a ktoré sú naopak zdrojom tuku, soli a jednoduchých cukrov, pre naše zdravie nie sú ideálne, a preto je vhodné konzumovať ich v obmedzenom množstve či niektoré dokonca vôbec.
Niektoré obaly môžu vyzerať zavádzajúco, s označením light, bez tuku, bez cukru, proteínové a pod. Čo tieto pojmy znamenajú v praxi?
Každý výrobok označený ako:
Našich klientov v Inšitúte Kompliment odborne edukujeme, ako a čo si všímať pri výbere rôznych potravín. Používame aj edukačné pomôcky, ktoré Vám pomôžu sa zorientovať. Keďže nákup vhodných potravín je jedným z najdôležitejších prvkov pri redukcii hmotnosti, je nesmierne dôležité vedieť čítať obaly a nie len titulné názvy či obrázky.