Diéta surovou stravou

Otázka

Stravujem sa raw, jem ovocie, zeleninu, orechy, sem tam panenské oleje a bylinky, ale veľmi nechudnem. Často zjem denne aj cez 200 g orechov a 5 ks ovocia. Je to správne?

Odpoveď

Raw stravovanie neznamená automaticky nízky príjem energie, zdravý a vyvážený jedálniček.

Konzumovať iba ovocie, zeleninu, orechy, sem tam panenské oleje a bylinky, nie je rozumné. Takéto stravovanie je rizikové z dôvodu nízkeho príjmu živín. Nedostatočný je nielen príjem   bielkovín a sacharidov, ale napríklad aj vitamínu B12. Znížená je využiteľnosť niektorých antioxidačných látok (napríklad lykopénu). Tým, že je jedálniček obmedzený a živočíšne potraviny chýbajú,  môže  nastať aj deficit vitamínu D a dôležitých minerálnych látok. Surová strava môže zaťažiť trávenie, niektoré druhy zeleniny, strukoviny  a obilniny  sú ľahšie stráviteľnejšie po tepelnej úprave. 
Pri konzumácii 200 gramov orechov a 5 kusov ovocia je váš denný príjem energie  asi 6 700 kJ, čo by mohlo byť vo vzťahu k chudnutiu v poriadku. Redukčná diéta všeobecne odporúča príjem  5 000 až 6 000 kJ denne. V poriadku však nie je zastúpenie  živín.  Príjem bielkovín a sacharidov je nedostatočný  a príjem tukov, aj keď sú zdravé, je  oveľa vyšší, ako je odporučené množstvo. Objem prijatej stravy je príliš nízky a strava má nízku sýtivosť.Takýto jedálniček  nie je správny,a preto  by ste ho mali čo najskôr zmeniť.