Koľko váži naše telo

Aby ste vedeli  správne posúdiť  svoju hmotnosť  a telesný vzhľad , prinášame  vám  niekoľko údajov o zložení  ľudského tela.

Normálna hmotnosť

Mať normálnu  telesnú hmotnosť je žiaduce najmä  z dôvodu  udržania vhodných podmienok pre správne fungovanie organizmu, jeho obranyschopnosť  a adaptabilitu. Pri normálnej hmotnosti je cirkulačný aparát (srdce a cievy) a podporný aparát ( kosti, väzivo, chrupavky), ale aj pečeň a obličky, zaťažovaný  adekvátne.  Celkovú telesnú hmotnosť  tvorí hmotnosť telesnej vody,  svalov, tukového tkaniva, kostí, vnútorných orgánov a ďalších tkanív. Normálna hmotnosť  v kilogramoch je: telesná výška mínus  100 až 110.

Voda 
V našom  tele najviac váži voda. Celková telesná voda  tvorí   u mužov  60%  a u žien  asi 50% z telesnej hmotnosti. Telesná voda  je  viazaná  v bunkách a v mimobunečnej tekutine. Pri hmotnosti 70 kilogramov  tvorí celková voda  42 litrov.  Z toho je 28 litrov  bunečnej a 14  litrov mimodunečnej vody.  3,5 litra mimobunečnej vody  je krvná plazma a 10,5 litra tkanivový mok.  So stúpajúcim vekom množstvo vody v tele klesá. Denná strata vody u dospelého človeka je  asi 2,5 litra.  Dopĺňanie strát vody je nevyhnutné.

Svaly
V tele máme 600 svalov, ktorých hmotnosť  tvorí v poradí druhý  najvyšší podiel na hmotnosti.  Podiel kostrových svalov  na telesnej hmotnosti je  36 až 40%  čo je asi 24 až 30 kilogramov.  Zo svalovej hmoty ubúda so stúpajúcim vekom, pri fyzickej inaktivite  a pri hladovaní. 

Tuk
Pri normálnej telesnej hmotnosti  máme  v tele  13 až 14 kilogramov tuku.  Zmnoženie   tukového tkaniva  vždy zvyšuje zdravotné riziko.  Obezita je  charakterizovaná zvýšením tukového tkaniva  u mužov nad 25%  a u žien nad 30%.  Riziko obehových  a metabolických komplikácií zvyšuje ukladanie  tuku v brušnej  dutine, takzvaná abdominálna obezita a zvýšenie  obvodu pása u mužov nad 94 a u žien nad 80 centimetrov.  

Kosti 
V ľudskom tele je až 233 kostí a vážia asi 10 kilogramov. Viac ako 65% kosti tvoria  minerálne látky, ktoré  jej dávajú  pevnosť.  Podľa potreby  sú minerálne látky z kosti uvoľňované do krvného obehu. Tvorba   a odbúravanie kostnej hmoty prebieha  neustále, ale s pribúdajúcim vekom  sa rovnovážny stav  narušuje. Ročný úbytok kostnej hmoty,  u žien po 40-ke  a u mužov po 60-ke, je  asi o 1 až 3 %. 

Orgány
Celková telesná hmotnosť  je tvorená  aj  hmotnosťou orgánov, z ktorých napríklad koža váži asi  3,5  až 5 kilogramu, pečeň 1,5 a  mozog asi 1,4  kilogramu. Priemerná hmotnosť pľúc je 780 gramov u muža a 640 gramov u ženy. Srdce dospelého človeka  váži asi  260  až 320 gramov...  

 

Napísala: PhDr., Mgr. Katarína Skybová