Chudnutie podľa typu postavy

Trápia  vás miery modeliek  a snívate o ideálnej postave? Koľkokrát vám už zišlo na um, aké by bolo úžasné vyzerať ináč? Ak si však pozorne prezriete  postavy  členov svojej rodiny, zistíte,  ako sa na seba podobáte.

Každý sme iný
Gény, ktoré dedíte, určujú  nielen typ postavy, ale aj telesné zóny na ktorých  sa podkožný tuk  prednostne ukoží.  Rôznorodosť typov postáv je zaujímavá  a robí nás osobitými. Ak máte normálnu hmotnosť, správne zvolené oblečenie dokáže zakryť drobné nedostatky a vyzdvihnúť prednosti postavy. Pri nadváhe to už nie je také jednoduché. Uložený tuk zvýrazní  každú disproporciu. Pri chudnutí musí byť preto každý redukčný program originálny  a prispôsobený  aj typu postavy.

Hruška
Hruškovitá postava, väčší zadok, širšie boky a pevnejšie stehná, trápi ženy asi najčastejšie. Pri tomto type postavy je často prítomná aj celulitída a chudnutie si vyžaduje nielen špecifický prístup ale aj trpezlivosť. V snahe schudnúť z dolných partií čo najviac, sa ženy často dopúšťajú chýb. Cvičenie zameriavajú výhradne na dolnú časť tela a uprednostňujú silové cvičenia. Sklamaním je, že takýmto cvičením nielenže na želaných miestach neschudnú, ale tým, že naberú svalovú hmotu, im stehná ešte viac zmohutnejú. Našim klientkam „ordinujeme“ aeróbne cielené cvičenia a na vyváženie proporčnosti postavy posilňovacie cvičenia trupu a horných končatín. Pre ženy  s hruškovitým typom postavy by malo byť motiváciou k chudnutiu a udržiavaniu optimálnej hmotnosti aj to, že majú sklon  k vzniku kŕčových žíl, opuchom nôh, bolestiam kolien a členkov.

Jablko
U žien s týmto tvarom postavy sa každé kilo navyše sa uloží na hornej časti tela, ale najmä na bruchu.  Pri chudnutí  je potrebné správne rozložiť príjem energie a sacharidov v priebehu dňa a zamerať sa cielene na úbytok  abdominálneho (brušného) tuku. Tento typ postavy je najviac ohrozený vznikom civilizačných ochorení ako je napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak a iné srdcovo-cievne ochorenia. Ženy by si preto hlavne po štyridsiatke, mali dávať veľký pozor na svoju hmotnosť a snažiť sa ju udržať v norme. Štíhlosť im pridá nielen na kráse, ale pomôže aj  predísť zdravotným problémom.

Presýpacie hodiny
Postava presýpacích hodín pôsobí veľmi žensky. Typický  je úzky pás s bujnejším poprsím a so zmyselnými bokmi. Horná a dolná časť tela je proporčne vyrovnaná.  Výhodou je, že u žien s postavou presýpacích hodín pár kíl navyše takmer nezbadáte. Mierna nadváha  obyčajne  ešte viac zvýrazní ženskosť ich postavy. S každým ďalším kilom  navyše však sexepílu ubúda. Pri tomto type postavy sa tuk ukladá viac-menej rovnomerne po celom tele. V prípade prílišného zmohutnenia kriviek je potrebné čo najskôr začať s redukčnou diétou a aeróbnym cvičením.   

Véčko
Širšie plecia, úzke boky, štíhle nohy a malý zadok sú typické pre atletickú postavu. Vedeli ste, že po tejto postave  túži väčšina žien? Pri nadváhe  sa tuk prednostne ukladá  hlavne na trupe na žalúdku, uchu a chrbte. Ak je chudnúci program pripravený zodpovedne a na mieru, ženy  s týmto typom postavy chudnú veľmi dobre a výsledky  sú  výrazné a rýchlo viditeľné.

Napísala: PhDr., Mgr. Katarína Skybová