Ako si vo fast foode vybrať to zdravšie?

Vo fast foode bol snáď už každý z nás, niektorí sa tu stravujú dokonca pravidelne. Aj  tam ale máte možnosť vybrať si o niečo zdravšie a menej kalorické jedlo. Tu je 6 jednoduchých rád, ako na to.


1. Menšie porcie

Ak reštaurácia s rýchlym občerstvením ponúka polovičnú alebo detskú porciu, rozhodnite  sa pre ňu.  Pri bežnej porcii môžete požiadať o menšiu porciu prílohy, alebo výmenu hranoliek  za varené zemiaky. Ušetrite tým množstvo kalórií.

2.Vyberte si zdravšie prílohy

Sacharidovú prílohu vymeňte  za zdravé prílohy, ako je  napríklad  grilová a dusená zelenina alebo čerstvý zeleninový  šalát.  K jedlu si môžete pridať  aj misu čerstvého ovocia. Vhodné je aj ovocie  s bielym jogurtom.

3. Nejedzte kalorické zeleninové jedlá

Aj zeleninové jedlá môžu byť vysoko kalorické. Vysmážaný karfiol, cuketa, zeleninové placky, šampiňóny  s majonézou  alebo tatárskou  omáčkou  majú viac kalórii  ako  poctivý  viedenský rezeň. Rovnako na tom môžu byť aj zeleninové šaláty s vyprážanými kúskami mäsa, vajcom, krutónmi, hoblinami syra  či smotanovo syrovým dresingom. Radšej sa im preto vyhýbajte.

4. Rozhodnite sa pre grilované jedlo

Vyprážané a obaľované jedlá, ako rezne, rybie  kúsky či vyprážaný syr, majú vysoký obsah nezdravých tukov a kalórií. Ak chcete ušetriť svoje zdravie a nepribrať, mäso, ryby aj syry  jedzte radšej v grilovanej verzii.

5. Sledujte, čo pijete

Veľa nápojov má vysoký obsah kalórií. Nie  sú to len sladené nealkoholické nápoje, ale  aj čerstvé ovocné džúsy, smooties, mliečne  šejky a iné. Vypitím jedného pohára môžete  prijať aj viac ako 2 000 kJ! To je často viac, ako je  kalorická hodnota  celého obeda! Dajte si preto radšej nápoj bez kalórií ako je voda, minerálka, alebo nesladený  čaj.

6. Buďte asertívni

Ani vo fast foodoch sa nemusíte uspokojiť s tým,  aká je veľkosť porcie, alebo kombinácia potravín jedla. Požiadajte o možnosť zostaviť si vlastné menu, o niečo vhodnejšie a zdravšie, s nižším obsahom kalórii.

 

PhDr., Mgr. Katarína Skybová

kompliment®                        

Inštitút redukcie  a prevencie nadváhy