Ako sa zbaviť celulitídy

Ak sa vaša koža na stehnách, zadku, bruchu alebo ramenách začína meniť a nadobúda vzhľad kôry pomaranča, nezúfajte, môžete to zmeniť! To, ako celulitída mizne  a stráca sa, sledujem každý deň, od založenia Inštitútu kompliment® , už takmer 23 rokov.  

Riešením je chudnutie
S istotou skúseného praktika môžem potvrdiť, že jediné, čo na celulitídu platí, je redukcia podkožného tuku. Schudnúť sa však musí zdravo, správnou stravou a pravidelným cvičením. Zmeniť stravovanie a cvičiť musí každý, kto celulitídu má a chce sa jej zbaviť  a to aj vtedy, ak je  štíhly. Zásadnú úlohu pri celulitíde zohráva  kvalita tkanív, pomer podkožného tuku a svalovej hmoty. Keď sú svaly ochabnuté a podkožného tuku je viac, celulitída sa objaví. Naopak, keď tuk ubudne a svalov pribudne, celulitída sa stratí. Svaly musia byť pevné svaly a svalová hmota v dobrej kondícii.

Čo na celulitídu nezaberá 
Celulitída je silný protivník a poradia si s ňou len účinne prostriedky. Mastičky, gély, krémy, zábaly  či masáže to však nie sú. Po ich použití bude pokožka  omnoho vláčnejšia, ale celulitída sa nestratí. Na celulitídu  nezaberá  ani jednostranná  diéta, hladovanie, či prípravky na chudnutie. A to ani v prípade, že sa vám  s ich pomocou podarí schudnúť.  Práve naopak, pri nezdravom chudnutí sa celulitída nielenže nestratí, ale môže sa zhoršiť.

Kto môže mať celulitídu
Celulitída je doménou najmä žien v zrelom a staršom veku, ktoré sú obdarené klasickými ženskými postavami. Najviac  z nich sú ohrozené ženy, ktoré majú nadváhu alebo trpia obezitou. Zvýšené riziko je aj u tých, ktoré majú slabšie podkožné väzivo a sklon ku kŕčovým žilám. Celulitídu môžu mať aj štíhle mladé dievčatá a ženy, ktoré  majú nižší index beztukovej telesnej hmoty, ochabnuté svaly a celkovo nevhodný pomer telesných tkanív na úkor svalovej hmoty. U mužov sa vyskytuje celulitída veľmi zriedkavo. Majú križovanú štruktúru podkožného väziva, ktorá je oveľa pevnejšia, ako paralelne sieťované podkožné väzivo žien. Celulitída však reálne ohrozuje obéznych mužov s gynoidnou distribúciou tuku. Na jej vzniku sa vysokou mierov podieľa aj samotné zmnožené tukové tkanivo, ktoré sa správa ako endokrinný orgán a produkuje aj ženské hormóny, estrogény, ktoré so vznikom celulitídy súvisia.

Príčina
Medzi nepriaznivé faktory vzniku a rozvoja celulitídy patrí genetická predispozícia, stúpajúci vek a fyziologické starnutie, ochabnuté svaly, zvýšené percento podkožného tuku v tele a nevhodná životospráva. Významnú úlohu zohráva podkožný tuk a odpadové látky, ktoré sa usadzujú v medzerách medzi vláknami väziva pri nedostatočnej funkcii lymfatického systému a zlého prekrvenia kože. 

Medicína  a kozmetika 
Medicína sa podieľa na odhalení príčin vzniku celulitídy, ale ju nelieči. Celulitída nie je totižto choroba a fyzické zdravie neohrozuje ani jej najťažší stupeň. Každý kto ju má však môže potvrdiť, že negatívne pôsobí na psychiku a prežívanie a zhoršuje body image. Celulitída je v centre pozornosti kozmetológie, pretože sa považuje za estetický problém. Po anticelulitických prípravkoch siaha mnoho žien, ale vždy len dovtedy, kým na vlastnej koži a celulitíde nezistia, že sú neúčinné.

Naše skúsenosti s celulitídou
Na základe dlhoročných skúseností môžem potvrdiť, že naše klientky sa začínajúcej celulitídy a jej prvého stupňa zbavia úplne, alebo dosiahnu výrazné zlepšenie, už pri redukcii 5 až 7 kilogramov. A to v priebehu dvoch mesiacov trvania redukčného programu. Odstránenie vyšších stupňov celulitídy, pri súčasnej vysokej nadváhe, trvá spravidla dlhšie. Napríklad pri redukcii 15, 20 a viac  kilogramov trvá redukčný program tri až šesť mesiacov. V priebehu chudnutia  sa u našich klientiek úmerne k zníženiu  množstva podkožného  tuku, znižuje aj rozsah a stupeň celulitídy. Celulitída u mnohých zmizne úplne. 

Napísala: PhDr.,Mgr. Katarína Skybová