BMI

Zadajte vašu výšku a hmotnosť a vypočítajte si Váš BMI.

Vaša výška: cm
Vaša hmotnosť: kg

Chudnutie a BMI

Zistenie BMI (index telesnej hmotnosti), zistenie telesnej výšky a hmotnosti, telových obvodov, podielu svalov, celkového tuku a vnútro brušného tuku je súčasťou vyšetrenia telesných parametrov.

Výška BMI určuje mieru zdravotného rizika. Ak je BMI vyššie ako 25 kg.m–2 zdravotné riziko sa zvyšuje. Kvôli uchovaniu dobrého zdravia by sme sa mali snažiť udržať si normálnu hmotnosť po celý život. Ak je BMI vyššie ako norma, mali by sme schudnúť čo najskôr.

Chudnúť však môžete aj vtedy, keď je vaše BMI v norme. BMI totižto nehodnotí proporcionalitu postavy, podiel svalov a tuku na hmotnosti, kvalitu telesných tkanív a limitné hodnoty pre normu sú vysoké, až 16 kilogramov. Ak nie ste so svojou postavou spokojní, chcete lepšie vyzerať a lepšie sa cítiť, motívom vášho chudnutia môžu byť aj estetické dôvody.

Nikto by sa však nemal snažiť o extrémne chudnutie do takej miery, že jeho BMI klesne pod hranicu 18,5. Extrémne nízka hmotnosť je spojená s rovnakým zdravotným rizikom ako nadváha alebo obezita.

Zistite, v akom pásme je vaša hmotnosť.

Napísala: PhDr., Mgr. Katarína Skybová